iŽeleznice iŽeleznice

České dráhy zlepší průchod mobilního signálu ve vlacích díky laserové úpravě oken

Více než 200 vozů Českých drah dostane nová okna s lepší propustností mobilního signálu. Úpravy za 29 milionů korun provede společnost AGC Glass Europe. Finančně projekt podpořil Český telekomunikační úřad.

Smlouvu na provedení laserové úpravy oken podepsal národní dopravce se společností AGC Glass Europe S.A. Hodnota zakázky činí 29 milionů korun a financována bude z dotačního programu Českého telekomunikačního úřadu zaměřeného na podporu 5G technologií v železniční dopravě.

Úpravy se týkají až 233 vozidel, která jsou nasazována zejména na hlavních železničních koridorech a přeshraničních spojích. Jedná se například o vozy řad Bmz245, Bmz232, Bmz241, ARmpee829, ARmpee832, Bdpee231, Bdmpee233, Apee139, Ampz143 a Ampz146. Všechna tato vozidla jsou schopna provozu rychlostí minimálně 160 kilometrů za hodinu.

Technologie, která byla dosud využívána pouze u moderních jednotek InterJet a ComfortJet, bude díky této zakázce rozšířena do širšího vozového parku. Záměrem Českých drah je zvýšit stabilitu mobilního signálu a zlepšit kvalitu datového připojení pro cestující i v běžně nasazovaných vozech dálkové dopravy.

Laserová úprava spočívá v narušení kovové vrstvy na skle pomocí laseru, čímž vznikne jemná síťová struktura. Ta umožňuje lepší prostupnost rádiového signálu zvenčí, aniž by došlo ke zhoršení tepelně-izolačních vlastností okna.

Současně s tímto projektem pokračují České dráhy v instalaci 5G opakovačů mobilního signálu, tzv. repeaterů. Technologie je již fyzicky nainstalována ve všech jednotkách Railjet a aktuálně prochází procesem zprovozňování. Pokročilá fáze příprav probíhá také u jednotek Pendolino a InterPanter, pro něž se zpracovává dokumentace pro schválení Drážním úřadem.

Opakovače fungují tak, že přenášejí signál mobilních operátorů do vnitřních prostor vlaků, přičemž dynamicky upravují výstupní výkon podle aktuální síly signálu v dané oblasti. Systém rovněž umožňuje rovnoměrnou distribuci výkonu mezi všechny operátory bez rozdílu. Celé řešení zahrnuje kromě samotného opakovače i externí širokopásmovou anténu, útlumový filtr pro bezpečný provoz zabezpečovacího systému GSM-R / ETCS a vnitřní rozvody signálu po interiéru vlaku.

Zavedením obou technologií chtějí České dráhy zvýšit komfort cestování a zajistit moderní digitální služby i ve starších vozidlech, čímž se železniční doprava přiblíží standardům západoevropských zemí.

Úvodní foto: www.ceskedrahy.cz
Zdroj: tisková zpráva