České dráhy už šest let využívají dvojici moderních kabinových simulátorů, které zásadně přispívají k bezpečnosti železniční dopravy a profesionálnímu výcviku strojvedoucích. Zařízení v Praze a České Třebové každoročně slouží tisícům zaměstnanců a jsou nepostradatelnou součástí vzdělávacího systému národního dopravce.
Moderní kabinové simulátory slouží u Českých drah k výcviku a pravidelnému školení strojvedoucích již šestým rokem. Zařízení umístěná v Praze a v České Třebové umožňují bezpečný nácvik běžného provozu i mimořádných situací, například překážek na trati nebo poruch zabezpečovacího zařízení. Simulátory napodobují reálné prostředí kabiny strojvedoucího včetně všech ovládacích prvků, a to jak pro elektrické, tak dieselové lokomotivy.
Zvýšení kvality výcviku i bezpečnosti provozu
Podle Blanky Havelkové, členky představenstva a náměstkyně generálního ředitele ČD pro lidské zdroje, přispívají simulátory k vyšší bezpečnosti na železnici. „Simulátory výrazně zlepšily kvalitu výcviku, umožňují nácvik širokého spektra provozních i mimořádných situací, a tím přispívají k vyšší bezpečnosti železniční dopravy. Jejich význam se ukázal například při zavádění evropského zabezpečovacího systému ETCS, kdy i za pomocí trenažerů probíhal nácvik této technologie,“ uvedla Havelková. Výcvik na simulátoru absolvují všichni noví uchazeči o práci strojvedoucího a stávající zaměstnanci nejméně jednou ročně.

Každodenní využití a tisíce proškolených ročně
Simulátory fungují každý den, včetně víkendů. Ročně jimi projde přibližně 3 200 aktivních strojvedoucích a dalších 300 nových uchazečů. Zařízení jim pomáhá nejen při přípravě na budoucí profesi, ale také ke zlepšení návyků a reakčních dovedností během reálného provozu. Po každé jízdě vyhodnotí výsledky systém i školitel, který následně s účastníkem probere chyby a doporučí zlepšení.
Simulátor pořídilo i ČD Cargo
V lednu 2024 pořídila vlastní simulátor také dceřiná společnost ČD Cargo. Zařízení je umístěno v České Třebové, v prostorách Dopravního vzdělávacího institutu (DVI), který se zaměřuje na vzdělávání železničních pracovníků. Jen v loňském roce na tomto trenažeru absolvovalo školení 700 strojvedoucích. Simulátory se tak stávají důležitým nástrojem zvyšování odbornosti a bezpečnosti napříč celou skupinou ČD.
Úvodní foto: www.ceskedrahy.cz
Zdroj: tisková zpráva