iŽeleznice iŽeleznice

České dráhy upraví okna ve více než 200 vozech pro zlepšení mobilního signálu

České dráhy chystají úpravu oken ve více než 200 vlacích, aby zlepšily průchod mobilního signálu. Laserová technologie zajistí zachování tepelných vlastností skla a zároveň umožní lepší pokrytí signálem, což výrazně zvýší komfort cestujících. Tato iniciativa navazuje na dosavadní snahy o modernizaci služeb, včetně instalace 5G technologie a vylepšení palubní Wi-Fi.

V rámci širšího plánu na zlepšení mobilního signálu pokračují České dráhy v realizaci nových opatření. Po nedávné zakázce na instalaci 5G opakovačů nyní hledají dodavatele, který provede laserovou úpravu oken ve více než 200 vagonech. Tato metoda umožní signálu lépe pronikat do interiéru vlaků, přičemž okna si zachovají všechny izolační vlastnosti.

Zakázka zahrnuje možnost úpravy až 233 kolejových vozů, které jsou využívány na přeshraničních linkách a hlavních železničních koridorech. Konkrétně se jedná o vozy řad Bmz245, Bmz232, Bmz241, ARmpee829, ARmpee832, Bdpee231, Bdmpee233, Apee139, Ampz143 a Ampz146. Náklady na realizaci této úpravy mohou dosáhnout až 33 milionů korun. „Speciální propustná okna jsou dalším krokem ke zlepšení kvality mobilního signálu pro cestující v našich vlacích. Tato technologie není nová, podobná okna již znají cestující ze souprav InterJet a nových vlaků ComfortJet,“ uvedl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

Laserová úprava oken spočívá v tom, že se pomocí laseru naruší kovová vrstva v oknech, čímž vznikne síťová struktura. Tato struktura zachovává tepelné vlastnosti oken, ale zároveň umožňuje lepší průchod mobilního signálu z venkovního prostředí. Tento způsob úpravy se již osvědčil v několika modernizovaných vlacích a nyní se rozšiřuje do dalších vozidel, která jsou nasazována na frekventovaných linkách v České republice i v zahraničí.

Hlavní výhody 5G sítě

Síť 5G přináší významné zlepšení v oblasti mobilní komunikace, zejména díky vyšší rychlosti přenosu dat a mnohem nižší latenci, což usnadňuje plynulé streamování, rychlejší přenosy souborů i spolehlivé videohovory. Její větší kapacita umožňuje připojení více zařízení současně, což zajišťuje stabilní síť i v hustě obydlených oblastech. 5G navíc poskytuje vyšší spolehlivost signálu, což je klíčové pro používání v pohybu, například ve vlacích. Technologie rovněž otevírá dveře inovacím, jako jsou chytrá města, internet věcí (IoT) a rozšířená realita.

Kromě zlepšení mobilního signálu České dráhy průběžně modernizují také Wi-Fi připojení ve svých vlacích. V současné době probíhá obměna zastaralých Wi-Fi routerů první generace ve 195 vozidlech. To zahrnuje 131 rychlíkových vozů, 3 řídicí vozy a 12 patrových vozů Pražské integrované dopravy, stejně jako 49 vozů v jednotkách railjet. Mezi modernizovanými vozy jsou řady Apee, Bdmpee, Ampz, Bhmpz, Bdmpz, Bmz241 a Bmz245, které jsou nasazovány zejména na spoje EuroCity a InterCity, jako jsou vlaky Berliner, Metropolitan, Jižní expres, Západní expres a další.

Nové Wi-Fi routery instalované do těchto vlaků využívají veřejné mobilní sítě na frekvencích od 700 do 2600 MHz a podporují všechny dostupné sítě, tzv. bonding. Díky této technologii bude možné ve vlacích využívat i sítě 5G. Modernizované Wi-Fi systémy jsou navíc připraveny k provozu nejen v České republice, ale také v sousedních zemích, jako je Rakousko, Slovensko, Maďarsko a Německo, což zlepší připojení pro cestující na mezinárodních trasách.

foto: www.ceskedrahy.cz
zdroj: tisková zpráva, vlastní